Obsah
Popis objektů areálu zámku Český Krumlov
Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími. Během exteriérové prohlídky zámku lze projít přes tzv. Dolní hrad, který tvoří I. nádvoří zámku Český Krumlov (Rejdiště) a II. nádvoří zámku Český Krumlov zvané Gardové. Cesta dále pokračuje přes III. nádvoří zámku Český Krumlov a IV. nádvoří zámku Český Krumlov, která tvoří komplex Horního hradu. Přes Plášťový most se prochází na V. nádvoří zámku Český Krumlov a dále do rozlehlé zámecké zahrady v Českém Krumlově, kde je však vstup omezen provozní dobou a divadelní produkcí Jihočeského divadla na Otáčivém hledišti.
I. nádvoří zámku Český Krumlov
II. nádvoří zámku Český Krumlov
III. a IV nádvoří zámku Český Krumlov - Horní hrad
V. nádvoří zámku Český Krumlov

Budova vpravo od Červené brány (Zámek č. p. 57 - Solnice) se nazývá Solnice a jde o původní gotický hospodářský objekt, kde obvodové zdivo a kamenné ostění okének v rohu brány jsou gotického původu, gotický charakter si podnes udržel i krov střechy. V průběhu stavebního vývoje budova měnila i svou funkci, a tak roku 1511, kdy se prvně připomíná, byla využívána jako sladovna, od konce 16. století sloužila jako sýpka. V roce 1723 byla budova upravena na sklad soli (odtud dnešní název) a konečně v roce 1876 byla dokončena úprava na úřednické byty.



Prostor I. nádvoří, původní tzv. Rejdiště, se dále otevírá do pravé strany parkovou úpravou založenou patrně v 16. století. Kamenná kašna na I. nádvoří zámku Český Krumlov ve středu parku je datována rokem 1561. Před tím zde byly pravděpodobně výběhy pro koně či dobytek a odtud lze odvozovat starý název Rejdiště. Věnec hospodářských budov, sledující linii hradeb předhradí, vznikal na tomto místě pravděpodobně již od 14. století a má svůj zajímavý stavební vývoj. K obestavění hradeb totiž docházelo ze dvou stran, a to hospodářskými objekty ze strany hradu a měšťanskými domy ze strany ulice Latránu.



Objekt Zámek č. p. 184 - Nemocnice je situována na místě dnešního průchodu do Jelení zahrady, kde zřejmě stávala v opevnění brána. V 16. století zde byly dílny a byty panských služebníků a od roku 1775 tu byla zřízena nemocnice pro zámecké služebnictvo, jejíž činnost přetrvala až do konce 19. století.


Nad kamenným ostěním brány jsou osazeny znaky Viléma z Rožmberka (1535-1592), Jana Antonína I. z Eggenberku (1610-1649) a jeho manželky Marie Anny Braniborské (1609- 1680).
Dnešní II. nádvoří je prostorem původního tzv. Dolního hradu se souborem objektů: Hrádek s věží, Novým purkrabstvím, Mincovnou a Máselnicí. Terén nádvoří byl upraven do dnešní podoby někdy kolem roku 1640, ve středověku se zřejmě jednalo o málo zastavěný prostor fungující jako opevnění mezi Dolním a Horním hradem. Až ve 2. polovině 16. století, za velkorysé přestavby krumlovského hradu na reprezentativní zámecké sídlo, byl prostor obestavěn dalšími budovami.
Nejstarším a nejvýznamnějším stavebním útvarem je budova tzv. Hrádku se zámeckou věží (Zámek č. p. 59 - Hrádek, Zámek č. p. 59 - Zámecká věž). V levém rohu nádvoří jsou schody k tomuto objektu, který je v podobě mohutné válcové věže s palácovým stavením připomínán již v 1. polovině 13. století. Za vlády Viléma z Rožmberka provedl architekt Baldassare Maggi z Arogna kolem roku 1580 celkovou přestavbu raně gotického hrádku a strohý gotický palác byl přestavěn na renesanční obytný dům. Věž byla rovněž upravena a v posledním patře zřízen arkádový ochoz. K roku 1591 malíř Bartoloměj
Beránek - Jelínek, pokryl zámeckou věž a Hrádek malbami s figurálními a architektonickými motivy. Po otevření makovice dne 22.8.1991 se na základě nalezených dokumentů podařilo upřesnit data stavebních etap v letech 1690, 1794 a 1947. Současné restaurátorské a rekonstrukční práce směřují k rehabilitaci renesančního architektonického rozvrhu věže a Hrádku, který je v některých částech stále ještě patrný, popřípadě se skrývá pod omítkou z 19. století.
Zmíněná stavební aktivita Baldassara Maggiho z Arogna zaznamenává kolem roku 1578 výstavbu tzv. Nového purkrabství (Zámek č. p. 59 - Nové purkrabství), které ze dvou stran - severní a východní - uzavřelo prostor II. nádvoří. Budova s dvoukřídlou pravoúhlou dispozicí je postavena na velkoryse klenutých sklepích (délka 48 m, výška 4,6 m, šířka 8,5 m) a takovýto sklepní prostor nemá, s výjimkou Pražského hradu, v české zámecké architektuře obdoby. Ve sklepích s východem do Rejdiště byly původně konírny, v dalším traktu menších sklepů bylo do roku 1803 vězení, které sousedilo s prostorami pro medvědy.
Přízemí a patro budovy bylo využito původně pro administrativní provoz zámku, dnes je v patře nad průjezdem umístěna zámecká knihovna obsahující na 40 000 svazků krásné i naučné literatury, shromážděné za poslední čtyři staletí. Ve větším severním křídle bývala v letech 1800 až 1850 jedna z prvních odborných zemědělských škol v Čechách. Nyní jsou zde umístěny kanceláře a depozitáře pobočky Státního oblastního archivu s velkým množstvím písemností od 2. poloviny 13. století až do současnosti. Prostory v přízemí byly kromě jiného užívány jako kasárna knížecí granátnické Schwarzenberské gardy, která zde působila od roku 1742 do roku 1949. Čtyři děla z let 1608, 1644 a 1870 jsou pozůstatkem po zámecké gardě. Chiaroscurové, původně renesanční malby fasády, provedené patrně pod vedením Gabriela de Blonde ve 2. polovině 16. století, byly obnovovány v letech 1842 a 1908.
Jižní stranu nádvoří uzavírá jedna z nejmladších budov, tzv. Mincovna (Zámek č. p. 59 - Mincovna). V souvislosti se stavební aktivitou knížete Jana Antonína I. z Eggenberku (1610-1649) se k roku 1642 vztahují zprávy o znovuzřízení mincovny. Spolehlivěji lze však lokalizovat budovu v těchto místech až v 80. letech 17. století. Po požáru v roce 1729 vedl přestavbu architekt A. E. Martinelli, budova byla zvýšena o jedno patro a dostala dnešní vzhled. Štuková výzdoba nad středním vchodem naznačuje využití
budovy - kromě staršího mincovního provozu (Ražba mincí) to byl byt knížecího lovčího, později kanceláře velkostatku, lesního ředitelství atp... Dnes je přízemí adaptováno pro potřeby správy zámku a ve sklepních prostorách jsou depozitáře Státního oblastního archivu. Patro je využito jako výstavní prostory (Služby turistům v areálu zámku Český Krumlov).
Kašna na II. nádvoří zámku Český Krumlov je datována rokem 1641 a její osazení zřejmě souviselo s úpravou terénu nádvoří.
Vstup na Horní hrad totiž znesnadňoval druhý hradní příkop; v gotickém období byl řešen schodišťovou věží, která byla spojena s palácem dřevěným mostem v patře. Jádro této gotické schodišťové věže dnes tvoří objekt Máselnice (Zámek č. p. 59 - Máselnice), která po renesanční úpravě sloužila k výrobě másla a ke zpracování mléčných výrobků pro potřeby zámecké kuchyně. Současná sgrafitová fasáda budovy byla opravena v roce 1989. V letech 1575 byl přístup k Hornímu hradu rozšířen do dnešní podoby (Chodba spojující II. a III nádvoří zámku Český Krumlov), přičemž padací most byl zrušen v polovině 17. století.

Na upraveném a místy otesaném skalním masivu jsou pod nádvořím vícepodlažní klenuté sklepy, stavěné jako spolehlivý základ pro zdi palácových stavení, které dosahují výšky až několika desítek metrů. Pouze na několika místech, a to především ve východní části Horního hradu, jsou dochovány doklady o gotické stavební fázi (Zámek Český Krumlov v období gotiky). Jedná se o kapli sv. Jiří a sv. Kateřiny, připomínanou poprvé roku 1334, a gotickou místnost nejasného určení vedle tzv. Románské komory. Ostatní prostory jsou výsledkem stavebních aktivit v 16., 17. a 18. století. Je pozoruhodné, že charakter velkorysé a monumentální renesanční rezidence nejen,
že nebyl stavebními úpravami 17. a 18. století setřen, ale naopak byl respektován. Mimo jiné o tom svědčí malby fasád obou nádvoří (dílo malíře Gabriela de Blonde okolo roku 1575), znázorňující alegorické a mytologické výjevy a osobnosti z řeckých a římských dějin (Nástěnné malby III. nádvoří zámku Český Krumlov, Nástěnné malby IV. nádvoří zámku Český Krumlov). Práce na fasádách v 17. a 18. století nevedly k jejich likvidaci. V letech 1909 až 1912 byly z části zrestaurovány a doplněny schwarzenberským restaurátorem Theofilem Melicherem. Horní hrad má pro návštěvníky zámku zvláště velký význam, neboť jsou zde zpřístupněné interiéry ve dvou prohlídkových trasách.


Na upraveném a místy otesaném skalním masivu jsou pod nádvořím vícepodlažní klenuté sklepy, stavěné jako spolehlivý základ pro zdi palácových stavení, které dosahují výšky až několika desítek metrů. Interiéry tří pater zámeckých sklepů s výstavou keramické tvorby jsou zpřístupněny návštěvníkům.
Do prostoru V. nádvoří zámku se dostaneme z budov Horního hradu přes tzv. Plášťový most. Jde o technicky odvážné a působivé dílo. Krytá třípodlažní chodba je postavena na mohutných pilířích v patrech sklenutých. Původní dřevěná lávka s padacím mostem nad příkopem vylámaným ve středověku, byla ve stavebních etapách v letech 1686, 1707, 1748 a 1765 nahrazena zděnou stavbou. Chodba ve spodním patře spojuje Maškarní sál se zámeckým divadlem, spojovací chodbou v horním patře mostu lze projít až do zámecké zahrady.
V. nádvoří, původně se stavbami fortifikačního či hospodářského charakteru, výrazně změnilo svůj vzhled v roce 1681, kdy zde byla postavena divadelní budova. Kamenné terasy vyrovnávající terén a zdi hradeb vytvořily vhodný prostor pro stavební expanzi západním směrem.
Kníže Jan Kristián I. z Eggenberku zde nechal v roce 1684 postavit budovu divadla, která byla ještě jednou stavebně upravena v roce 1766. Zámecké barokní divadlo je, řečeno slovy velkého přítele a obdivovatele tohoto divadla, univ. prof. Petra Peřiny: ,,..nejzářivějším skvostem v divadelní koruně historického dědictví této planety..". Reprezentuje vyspělou barokní scénu a v celistvosti svého původního vybavení se zde zachovala ukázka promyšlené, slohově a technicky vyspělé barokní scény. Původní divadelní fond je dochován jak v předmětných reáliích - hlediště, jeviště, jevištní technika, kulisy, kostýmy, rekvizity, osvětlovací technika, tak i v bohaté archivní dokumentaci repertoáru.
Nedílnou součástí budovy divadla je tzv. Renesanční dům ( Zámek č. p. 177 - tzv. Renesanční dům), jehož západní obvodová zeď je zbytkem středověké fortifikace. Dnešní dispozice budovy, minimálně v rozsahu přízemí, byla postavena pravděpodobně podle projektu stavitele Antonína Vlacha kolem roku 1570. V roce 1765 bylo přestavěno první patro, krov upraven zároveň s chodbou Plášťového mostu a sjednocena fasáda se zámeckým
divadlem. Železná brána s objektem vrátnice (Zámek č. p. 60 - Vrátnice) uzavírá V. nádvoří zámeckého areálu, další stavby se nacházejí v prostoru zámecké zahrady. Cesta vpravo směřuje k části zahrady nazývané letní jízdárna v minulosti využívané jako prostor pro letní výcvik koní a jezdců. V bezprostřední blízkosti letní jízdárny byla kolem roku 1745 postavena architektem Andreasem Altomontem klasická zimní jízdárna. Bohatou štukovou výzdobu provedl sochař Jan Antonín Zinner a štukatér Mathias André.

Letní jízdárna je obdélníkový prostor lemovaný kulisami vzrostlých lip, které pocházejí z počátku 18. století (z období vlády prvních generací schwarzenberských vlastníků krumlovského panství). Původně byl prostor využíván jako cvičiště v jízdě na koni a dále pak jako prostor pro míčové hry. V minulosti zde stával krytý kuželník.
V sousedství se nachází budova tzv. Zimní jízdárny, jež byla používána především v zimě a za nepříznivého počasí. Jízdárna byla postavena v letech 1744 - 1746 podle plánů architekta Andrey Altomonta. Na sochařské výzdobě interiérů s J. A. Zinnerem spolupracoval štukatér M. André a budějovický mistr Josef Dietrich. Malířskou výzdobu jízdárny vytvořil František Jakub Prokyš a Josef Putz. Zimní jízdárna svou koncepcí, výzdobou, prostorovým měřítkem a řešením průčelí stavby reprezentuje věrné rysy vídeňského rokoka a tím je v českých zemích ojedinělá.
Nad Letní jízdárnou se zdvihá třetí zahradní terasa přibližně čtvercového půdorysu, na níž se od založení zahrady nacházela tzv. Knížecí květinová zahrada, která se dnes nazývá Dolní parter. Dnešní podoba, evokující vzhled rokokové zahrady s květinovými záhony ve tvarech palmet (palmeta - vějířový ornament vycházející z podoby palmového listu nebo palmové koruny) a stuh vznikla v průběhu rekonstrukce zámecké zahrady realizované v letech 1969 - 1978. Nad květinovým dekorem vévodí prostoru staleté duby a především čtyři mohutné exempláře červenolistých buků.
Dolní parter uzavírá kulisa travnatého svahu, jenž je bohatě architektonicky dekorován balustrádou s dvaceti kamennými vázami, čtyřmi sochami puttů a monumentální fontánou. Čtyřúrovňová Kaskádová fontána je oživena sochami vodních božstev, nymf, plastikami ryb a žab. Stavba fontány proběhla po roce 1750 podle návrhu architekta vídeňského Andrey Altomonta za spolupráce Jana Antonína Zinnera, tehdejšího inspektora schwarzenberských knížecích zahrad. Sochařská výzdoba z mušlového vápence byla provedena sochařem Matyášem Griesslerem.V letech 1996 – 1998 byla fontána restaurována.
Nad kaskádovou fontánou začíná čtvrtá terasa o rozměrech 500 x 150 metrů, tzv. Horní zahrada. Jestliže se ve vzhledu Dolního parteru výrazně uplatňuje ornament květinových záhonů, v Horní zahradě v dojmu převažují malebné skupiny vzrostlých stromů. Dodávají této části zahrady volnější romantickou atmosféru, připomínající zahradní úpravu ve stylu krajinářského parku. Partie u zámeckého rybníka mají místy až charakter lesa. Přesto je z půdorysu cest a dochovaných staveb patrná ještě původní barokní kompoziční osnova. Zahrada se i zde rozvíjí do hloubky víceméně symetricky podél hlavní kompoziční osy v jednotlivých čtvercových plochách, vymezených příčnými cestami. Čtverce byly původně řešeny ve formě parterů, bludišť nebo různě ztvárněných bosketů. V Horní zahradě na první pohled upoutá novodobá konstrukce otáčivého hlediště, které za letních nocí umožňuje prožít mimořádný zážitek divadelního představení ve volné přírodě. V současné době je řešena otázka vhodnosti další existence této experimentální scény z 2. poloviny 20. století v kompozičním centru raně barokní zámecké zahrady.
Stranou od hlavní cesty a v sousedství konstrukce otáčivého hlediště leží rokokový letohrádek Bellaria, jedna z nejhodnotnějších staveb svého druhu v Čechách. Původní stavba zahradního pavilonu zde stála již v roce 1692, prošla různými úpravami a její dodnes dochovanou rokokovou tvář jí vtiskl ve 2. polovině 18. století architekt Andrea Altomonte. V podzemním patře letohrádku se nachází barokní kuchyně, místnost s mašinerií tzv. „kouzelného stolku“ a dále umělá jeskyně - grotta. Její stěny pokryl Matthias André štukovou výzdobou, do níž zasadil také tisíce lastur škeblí, perlorodek říčních, úlomků skel a zrcátek. Stěny sálů v obou horních patrech pokrývají nástěnné malby Františka Jakuba Prokyše. V salónu I. patra jsou to fresky s alegoriemi sedmera svobodných umění zakomponované do zahradních scenérií, fresky na stěnách sousední jídelny zobrazují muzicírující společnost s iluzivnímy průhledy do zahrady. V jídelně je dodnes dochován tzv. "kouzelný stolek" s výtahem na jídlo, vyhotovený českokrumlovským truhlářem Layerem v roce 1746. Ve II. patře Prokyš vytvořil malbu iluzivní architektury, doplněnou vázami s květinami, květinovými girlandami a skupinkami amorků. Letohrádek Bellaria je v současnosti pro návštěvníky nepřístupný.
Další zajímavou stavbou, jež se v zámecké zahradě nalézá, je tzv. Hudební pavilon. Tento drobný dřevěný altán je jedinou dnes existující součástí bývalého čtvercového bludiště (bludiště bylo vysázeno v letech 1752 - 1753 a zrušeno v roce 1843). O stáří pavilonu svědčí nástropní freska s alegoriemi jednotlivých ročních období vymalovaná opět malířem Prokyšem v roce 1752.
Hlavní osová cesta zahrady vede mezi dvěma čtvercovými lesíky - tzv. boskety až k zámeckému rybníku. Tato vodní nádrž čtvercového půdorysu se rozkládá na nejvyšším místě zahrady. Uprostřed rybníka je malý ostrov, v jehož středu bývala v minulosti situována fontána s vysokým vodotryskem. Stejně jako v minulosti i dnes romantická atmosféra zákoutí v okolí zámeckého rybníka láká k procházce lipovými alejemi a k pozorování vodních ptáků. Nabízí také odpočinek ve stínu na lavičkách pro ty, kdo došli při svém putování až na tato místa na konci rozlehlého zámeckého areálu a zámecké zahrady.
Zásobní zahradnictví zámku Český Krumlov je situováno na jižním okraji zámeckého areálu na hraně plošiny bývalé říční terasy řeky Vltavy a přilehlých svazích s východní expozicí. Na severovýchodě jej vymezuje hluboká strž nad řekou, severozápadní hranice probíhá podél komunikace spojující zámeckou bránu na V. zámeckém nádvoří a křižovatkou cest na začátku Důlní ulice. Ta ohraničuje prostor zásobního zahradnictví na jihozápadě, běžíc souběžně s ohradní zdí zámecké zahrady. U objektu tzv. Paraplíčka se zeď zalamuje a navazuje na terénní hranu nad svahem k řece Vltavě.
Popis areálu:
Areál zásobního zahradnictví obsahuje následující objekty:
- Zámek č. p. 61 - Dům zahradníka
- Zámek č. p. 61 - Oranžerie
- staré tzv. ananasové skleníky
- dílenský domek - novostavba
- pařeniště
- vápenka
- stodola (tzv. Labuťárna)
- kompostárna
- stínoviště, malé skleníky, sklady paliva a řeziva, přístřešky
- Paraplíčko - fortifikace a navazující ohradní zdi
- zahradní altány
Stavebně historický vývoj:
Plocha kuchyňské zahrady "Na plášti" byla původně zřejmě nekultivovaným jihozápadním předpolím českokrumlovského hradu.
Nejstarším objektem v areálu je opevnění v jeho jihozápadním rohu, pochází pravděpodobně z 2. poloviny 15. století. Tato stavba byla pravděpodobně součástí vnějšího hradního opevnění (tzv. Nového Pláště) budovaného Oldřichem II. z Rožmberka (písemná zmínka z roku 1447).
Za vlády posledních Rožmberků byla zřejmě, v té době již značně sešlá, opevňovací soustava snessena, valy rozvezeny a příkopy zasypány. Z trosek původních hradebních zdí byla postavena nová ohradní zeď s falešným cimbuřím na koruně. V té době stála ještě tzv. Plášťová brána a severní úsek opevnění (v dnešním prostoru zámecké zahrady).
Z roku 1600 pochází následující údaj: "nad zámkem a okolo zámku veliké štěpnices dobrými stromy všelijakého ovocei od rozličného koření a kvítí vysázeny tři" - je možno předpokládat situování užitkových zahrad v prostorách dnešního zásobního zahradnictví. První písemná zmínka o "zahradě nad Rybářskou ulicí" pochází však až z roku 1657. Předpokládá se, že zahrada vznikla v první polovině 17. století a měla hospodářský charakter.
Po neklidném období třicetileté války, nepřejícím péči o zahrady, došlo ke změně až za vlády posledního Eggenberka, knížete Jana Kristiána I. V souvislosti se založením zámecké zahrady kníže vykoupil také měšťanské pozemky v tzv. plášťové nebo také kuchyňské zahradě. Pravděpodobně zde (tj na ploše dnešního zásobního zahradnictví) byla v letech 1678 - 1683 zřízena zahradní skladiště a další provozní místnosti zahradnictví.
Podoba Plášťové zahrady (v něm. originále Mantelgarten) je v hrubých rysech doložena plánech datovaných kolem roku 1702 - detailně ukazuje ohradní zeď zahradnictví, která odpovídá i dnešnímu stavu.
V zahradě (ale i ve vlastní zámecké zahradě) se pěstovala vinná réva. Již v roce 1692 zde bylo vysazeno na 100 sazenic révy, dovezené z knížecího vinohradu v rakouském Senftenbergu.
O intenzitě zahradnické činnosti svědčí zpráva z roku 1732 uvádějící, že v zahradnictví denně pracovali 3 zahradničtí tovaryši, 6 zahradnických pomocníků a 20 - 30 robotníků.
Z roku 1755 pochází zmínka o nákupu semen pro kuchyňskou zahradu Na plášti.
Četnější zmínky o zařizování zahradnictví pocházejí až z poloviny 18. století, kdy byly postavena celá řada pařenišť, skleníků, Oranžerie, domek pro zahradníka a provozu zahradnictví byla věnována velká pozornost.
Roku 1766 byla zahrada oplocena směrem k řece Vltavě (po špatných zkušenostech se zloději). V témže roce byl vybudován vodovod z Dubíku, který mimo jiné zásoboval vodou i kuchyňskou zahradu.
V zahradě bylo pěstováno mnoho exotických rostlin, jak dokládá inventář datovaný k 10. 7. 1766. Výčet obsahuje 168 kusů různých odrůd citroníků, 91 pomerančovníků, 2 "granátové stromy" (tj. marhaníky) a 151 vavřínů v Oranžerii, ve velkém skleníku se pěstovalo 181 ananasů a 135 blíže neurčených rostlin z Ameriky (zřejmě agáva), v malém skleníku se nacházelo 70 kusů ananasů a 110 dalších květin.
Roku 1800 byl dům zahradníka zvýšen o patro a zřízen byl dlouhý přízemní trakt pro zahradnické příručí. V téže době byla při jihozápadní ohradní zdi vybudována otevřená kolna, posléze přestavěná na stodolu (dnešní tzv. Labuťárna).
Vyhlídka, zřízená roku 1824 na místě bývalé bašty (tzv. Paraplíčko - fortifikace), byla se zámkem spojena promenádní cestou tzv. Horskou zahradou, vedenou přibližně po vrstevnici svahem nad Vltavou. Pro pohldnou chůzi byly vybudovány dřevěné chodníky z prken, opatřené zábradlím. Na promenádě byly zřízeny vyhlídkové terasy, poskytující poutavé výhledy na město a zámek a postaveny byly altány. Paraplíčko se v té době nevyužívalo jen jako vyhlídkové místo, ale také jako skladový objekt - v rozsáhlých sklepních prostorách, do nichž je zapuštěn zdvihací mechanismus Paraplíčka, zámečtí zahradníci skladovali rostlinné produkty a sazenicea v původních prostorách uchovávali zahradnické náčiní. Horská zahrada byla pravidelně udržována a využívána jako "vycházková zahrada" až do konce 19. století.
Již od počátku 19. století byly zahradní terasy na východní straně zahradnictví přidělovány jako tzv. deputátní zahrady vrchnostenským úředníkům. Pro jednotlivé uživatele byly stavěny drobné zahradní stavby, altány, z nichž dva (z přelomu 19. a 20. století) se dochovaly dodnes.
Druhým obdobím rozkvětu zahradnického provozu byla 40. léta 19. století. V té době byly vybudovány tzv. ananasové skleníky a zrekonstruována byla Oranžerie.
Novodobá historie Horské zahrady a objektu Paraplíčka
Od počátku 20. století docházelo k postupnému úpadku Horské zahrady, v důsledku nedostatečné péče většina její plochy zarostla náletovými dřevinami a objekt Paraplíčka chátral. V roce 2009 zahájil NPÚ ÚPS v Českých Budějovicích projekt rekonstrukce Horské zahrady, jehož cílem je rozsáhlá památková obnova a zpřístupnění přírodně krajinářské zahradní úpravy z počátku 19. století široké veřejnosti. V rámci téhož projektu byla v roce
2016 byla dokončena stavební obnova objektu Paraplíčka.
Paraplíčko, "altánek se zdvihacím mechanismem", je skutečným unikátem, jediným dochovaným v Evropě. V jeho obnovených půdních prostorách vznikla expozice zahradnického muzea, která je průběžně doplňována. V budoucnu tak budou mít návštěvníci možnost pokochat se nezapomenutelným výhledem na Český Krumlov a navštívit expozici, která se váže k historii místa. V muzeu bude vystaveno historické nářadí a různé jiné artefakty a ve sklepních prostorách různé typy květináčů, které naznačí způsob ukládání zahradnických produktů a sazenic, podobně jako je tomu v českokrumlovském klášteře klarisek. Pracovníci zámku tímto způsobem zachovají původní funkci těchto unikátních prostor.